Kde koupit Fakker!
Titulka aktuálního čísla
Jinjer: „Proč se z metalu najednou stala snadno uchopitelná hudba?“

Jinjer: „Proč se z metalu najednou stala snadno uchopitelná hudba?“

Vydáno: 07.09.2021 10:45 v sekci Fakkerník - Petr Adámek | foto: Napalm Records

Kometa s mezinárodní poznávací značkou UA dál letí oblohou a její ohon září silněji než kdy jindy. Na srpnové novince "Wallflowers" Jinjer oproti předchozí tvorbě značně přitvrdili a vyvrhli do placu vydatnou porci progresivního metalu pro nejnáročnější.

Se dvěma nejvýraznějšími tvářemi kapely, zpěvačkou Tatianou a basákem Eugenem najdete rozhovor v zářijovém Sparku. Řeč byla pochopitelně o ambiciózní nové desce i o směru současné metalové hudby. "Nechci znít arogantně, ale musím říct nahlas, že směr, kterým se ubírá tvrdá hudba, mi osobně přijde špatný. Co vidíme? Vidíme tuny kapel, které znějí úplně stejně. Dělají stejně znějící skladby postavené na totožných základech a fungujících na těch samých principech. Velká většina kapel v první řadě uspokojuje poptávku trhu, následuje mainstreamové trendy a je nesmírně obtížné natrefit na producenta, kdo by tvojí kapele dodal jedinečnost. Podle mě je hlavní dělat si věci čistě po svém. Neřešit trendy, ale tvořit podle svých vlastních představ," vyjádřil se Eugene.

Když se na "Wallflowers" podíváme více zblízka, je evidentní, že jde o jejich nejtvrdší a nejagresivnější počin. Nelze nezmínit jejich nepoddajnost - žádné konformní postupy nebo obvyklé melodické linky, "Wallflowers" zkrátka není metal z výprodeje. Naopak vyžaduje velmi soustředěný poslech. "Souhlasím s tím, že netvoříme snadno uchopitelnou hudbu, ale v první řadě vůbec nechápu, proč se z metalu stala snadno uchopitelná hudba. Kdy se to stalo? Tak to přece nikdy nebývalo! Pojďme zpátky třeba do 60. nebo 70. let. Black Sabbath! Vždyť to v té době byla jedna z nejhůře uchopitelných kapel. Šokovali svět svými riffy i texty. Tak to začalo. Dneska vidíme, jak celý hudební business nakročil úplně jiným směrem. Cestou jednoduchosti a vstřícnosti," dodává Eugene.




Tatiana se v rozhovoru zase svěřila, že velmi těžce snáší kritiku. "Nenávidím kritiku, opravdu ji nedokážu vystát. Zejména od mých blízkých. Kdybych od ostatních z kapely slyšela kritiku, v Jinjer bych nevydržela. A když už mi potřebují něco vytknout, musejí to udělat opravdu něžně. Jako doporučení, ne jako rozkaz."


Kompletní rozhovor najdete v zářijovém Sparku, který pořídíte v každé pořádné trafice anebo ve Sparkshopu. Už 16. září uvidíme Jinjer naživo v bratislavském Majestic Music Clubu a 19. září v pražské Roxy. Vstupenky jsou stále k dispozici.


Jinjer Spark





DOPORUČENÉ ČLÁNKY
A Perfect Circle, Jehnny Beth, Praha, Forum Karlín, 2.7.2026 (fotogalerie)
LIVE: Perfektní A Perfect Circle nadchli Prahu. Šlo to i bez mobilů! V pražském Fóru Karlín včera proběhl koncert amerických alternativců A Perfect Circle. Parta kolem Maynarda Jamese Keenana se v České republice představila vůbec poprvé. Jako posilu si s sebou přivezla francouzskou punkerku Jehnny Beth. čtěte zde
Vydáno: 03.07.2026 17:17 v sekci Foto
Mighty Sounds 2026 – Neděle (Skindred, Burning Spear, Paddy and The Rats, The Casualities,...)
LIVE: Třetí den Mighty Sounds 2026 nabídl rekordní vedro a důstojnou tečku za jubilejním ročníkem Závěrečný den jubilejního 20. ročníku Mighty Sounds se nesl ve znamení extrémních teplot. Organizátoři naštěstí po celou dobu pravidelně zajišťovali ochlazování návštěvníků a ti si tak mohli užít energií nabitá... čtěte zde
Vydáno: 03.07.2026 13:14 v sekci Foto
Mighty Sounds 2026 – Sobota (ZSK, Pennywise, The Baboon Show, Bad Nerves...)
LIVE: Druhý den Mighty Sounds 2026 nabídl rodinnou pohodu i punkovou smršť Druhý den jubilejního 20. ročníku Mighty Sounds opět ukázal, proč patří mezi nejoblíbenější evropské festivaly. Sobotní program nabídl pestrou směs koncertů, silnou festivalovou atmosféru i momenty, na které budou fanoušci... čtěte zde
Vydáno: 02.07.2026 16:56 v sekci Foto
Alice Cooper, Plzeň, Logspeed CZ Aréna, 30.6.2026 (fotogalerie)
FOTO: Nezničitelného Alice Coopera nezastaví ani gilotina! Po sedmnácti letech se včera do Plzně vrátil Alice Cooper, který se svou kapelou všem dokázal, že ještě rozhodně nepatří do starého železa. Za svou show plnou hororových rekvizit, během níž nabídl fanouškům průřez svou... čtěte zde
Vydáno: 01.07.2026 19:43 v sekci Foto
Mighty Sounds 2026 – Pátek (The Fialky, Itchy, Breakout, The Exploited, The Chisel, Bridge City Sinners, Sondaschule, Agnostic Front)
LIVE: První den Mighty Sounds 2026: Vedro, punkové legendy a energie od prvních tónů Oblíbený festival Mighty Sounds má za sebou jubilejní 20. ročník. V pátek panovaly po celý den tropy, ale to uvolněným návštěvníkům vůbec nezabránilo v tom, aby si naplno užili The Fialky, Itchy, Breakout, The Exploited, The Chisel,... čtěte zde
Vydáno: 01.07.2026 15:02 v sekci Foto
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- RECENZE: Jinjer - Duél (23.02.2025 16:45 v Fakkerník)
- FOTO: Sepultura končí. Rozloučila se i s českými fanoušky (28.11.2024 16:55 v Foto)
- FOTO: Bullet For My Valentine tentokrát přijeli jen v průměrné formě (10.02.2023 10:25 v Foto)
- Únor nás semele! Šest velkých koncertů v osmi dnech! (01.02.2023 21:58 v Fakkerník)
- Metalcorová smršť pod vedením Bullet For My Valentine už příští týden v Praze! (30.01.2023 18:25 v Novinky)
- FOTO: Slipknot premiérově na Slovensku. Vzduchem pluli fanoušci i létaly boty (04.08.2022 22:30 v Foto)
- FOTO: Nové masky, nový song. A jeden z nejlepších koncertů, který u nás Slipknot odehráli (29.07.2022 18:30 v Foto)
- Bullet For My Valentine nám vynahradí zrušený koncert! (04.06.2022 10:00 v Novinky)
- Muzikanti se vyjadřují k Putinovi. Je to krvežíznivý diktátor, přejí mu novičok (27.02.2022 19:30 v Novinky)
- FOTO: Jinjer nadále shlíží na svět z metalového Olympu (20.09.2021 14:00 v Foto)
- FOTO: Jinjer po dvou letech opět zaburáceli v Bratislavě (17.09.2021 12:20 v Foto)
- PÁTEČNÍ BORDEL (41): Iron Maiden, Jinjer, Slaughter to Prevail, OV Sulfur (03.09.2021 14:30 v Fakkerník)
- VIDEO: Jinjer představili nejklidnější skladbu z nové desky (26.08.2021 18:35 v Video)
- VIDEO: Jinjer vysypali první ukázku z nového alba (21.06.2021 10:00 v Video)
- Tatiana z Jinjer: „Dost často pláču. Rozbrečí mě skoro cokoliv“ (10.12.2020 11:25 v Fakkerník)
- PÁTEČNÍ BORDEL (7): Jinjer, Hatebreed, Hjelvik, Sodom, Seahaven (30.11.2020 08:30 v Fakkerník)
- VIDEO: Když LEGO figurky poslouchaj Jinjer... (30.04.2020 09:35 v Video)
- VIDEO: Koncerty stojí, Jinjer diktují na pódiu (04.04.2020 08:05 v Video)
- FOTO: Předvánoční svátek metalistů - Jinjer pokořili po Praze i Bratislavu (25.12.2019 18:45 v Foto)
- FOTO: Jinjer dál letí vzhůru. Už i středně velké kluby jim přestávají stačit (14.11.2019 14:50 v Foto)
fakker.cz na Facebooku fakker.cz na Instagramu fakker.cz na YouTube Pište na fakker.cz RSS na fakker.cz

KALENDÁŘ AKCÍ

Út 07.07.
Idles (Forum Karlín, Praha)
St 05.08.
Dropkick Murphys (Areál 7, Praha)
St 05.08.
Brutal Assault (Pevnost Josefov, Jaroměř)
Čt 06.08.
Brutal Assault (Pevnost Josefov, Jaroměř)
Pá 07.08.
Brutal Assault (Pevnost Josefov, Jaroměř)
So 08.08.
Brutal Assault (Pevnost Josefov, Jaroměř)
Po 10.08.
Airbourne (Forum Karlín, Praha)
Út 11.08.
Sziget festival (Island of Freedom, Budapešť)
St 12.08.
Sziget festival (Island of Freedom, Budapešť)
Čt 13.08.
Sziget festival (Island of Freedom, Budapešť)

» zobrazit všechny akce «

Aktuální číslo Spark
©2014-2026 SMILE MUSIC s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 2336-3649
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu SMILE MUSIC s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe